השער של מדד הפחד , מדד VIX, נקבע על ידי חישוב התנודתיות של בורסת האופציות בשיקגו


בואו להכיר את מדד הפחדמדד VIX

הוא יורד כשהשווקים עולים, הוא עולה כשהשווקים יורדים, הוא מבטא את החששות של המשקעים בפני תנודתיות חדה ומסוכנת במסחר בבורסה והוא מסייע למשקיעים רבים להבין את מצב הפחד בשווקים ובהתאם לכך לתכנן את הרכישות וההשקעות במניות השונות.

הדעות לגביו חלוקות, חלק מהאנליסטים טוענים שהוא כלי מצוין המייצג את המצב העכשווי של שוק המניות וחלק מהאנליסטים טוענים כי מהווה כלי שבאמצעותו אפשר לחזות את התנהגות המשקיעים והשוק תקופה הקרובה.

אז מהו מדד הפחד? הנה ארבעה דברים שכדאי לדעת

מדד הפחד הומצא בשנת 1987 על ידי שני אנליסטים דן גלאי ומנחם ברנר. הוא הוצע לבורסת שיקגו ובורסות נוספות כבר באותה שנה, אך הוא תפס תאוצה רק בשנת 1990. לאורך השנים הונפקו מספר רב שלתעודות סל העוקבות אחריו.

הממוצע של מדד הפחד הוא עשרים נקודות. אך לאורך השנים בתקופות משבר כאשר התנודתיות של הבורסה עלתה, כמו למשל במשבר הגדול של שנת 2008, זינק מדד הפחד לגובה והגיע עד לשמונים נקודות. בימי רגיעה הוא יורד ובתקופות מסוימות הוא הגיע גם לעשר נקודות. יש סוחרים המזהים בעלייה של מדד הפחד הזדמנות להשקעות לטווח רחוק, הם מחכים עד שהמשקיעים המפוחדים ימכרו את המניות שלהן, המחירים ירדו, הם יאספו הזדמנויות מהרצפה וימתינו בסבלנות לעליות.

השער של מדד הפחד , מדד VIX, נקבע על ידי חישוב התנודתיות של בורסת האופציות בשיקגו הנסחרות על מדד S&P 500. המדד משקלל את סטיית התקן הגלומה במחיריהן של האופציות מסוג CALL ו-PUT על מדד S&P 50 , אופציות אשר פוקעות לאחר תקופה של כחודשיים מיום חישובו. אם מדד ת"א 35, למשל, מראה עד כמה עלו או ירדו 35 המניות המובילות של החברות הגדולות בבורסה בתל אביב, ה-VIX מבטא, בעזרת נקודות את רמת התנודתיות שהשוק צופה ב-30 הימים הקרובים, ביחס למדד המניות S&P 500.

(מדד S&P 500 הוא מדד שמפרסמת חברת סטנדרד אנד פור'ס והוא כולל כ-500 מניות של חברות ציבוריות גדולות הנסחרות בארה"ב. מדד S&P 500 מהווה אינדיקטור למצבה של הכלכלה האמריקאית).

לאורך השנים הונפקו תעודת סל ומכשירים פיננסים נוספים העוקבים אחרי התנודתיות של מדד הפחד. ההשקעה בכלים אלו לא מתאימה למשקיעים מתחילים, למשקיעים שאינם מוכנים לקחת סיכונים ולמשקיעים שאינם בעלי עצבי ברזל. ההשקעה בכלים אלו מתאימה למשקיעים אשר מחפשים הזדמנויות ומוכנים להסתכן, לצלול לתוך המים הסוערים, לשחות נגד הזרם וכשכולם מחפשים דרך להגיע אל חוף מבטחים, הם צוללים עמוק ומקווים ליהנות מההזדמנויות לקטוף מניות חזקת במחירים נמוכים , מחירים שקשה להשיג ביום רגיל.

מדד הפחד – 4 מושגים שחשוב להכיר

חוזים עתידיים הם התחייבות בין שתי צדדים לאספקת נכס בסיס במחיר ובמועד בנקבעים מראש

אופציות PUT ואופציות CALL הן מכשירים פיננסיים שמטרתם לאפשר למשקיעים הגנה מפני ירידות. כיום, סוחרים רבים משתמשים באופציות האלו ככלי ספקולטיבי ליצירת רווחים.

תעודת סל היא תעודת התחייבות המונפקת על ידי גוף פיננסי. תעודות הסל נסחרות בבורסה לניירות ערך ומאפשרות למשקיעים לעקוב אחרי נכסים פיננסים כמו למשל מדדי מניות, מדדים של אגרות חוב, שערים של מטבעות, סחורות כמו זהב נפט ועוד.

אגרות חוב , אג"ח, הן תעודות התחייבות, תעודה שבה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש תשלומים בסכומי כסף שנקבעו מראש ובמועדים קבועים שגם הם נקבעו מראש. מי שרכש את אגרות החוב זכאי לקבל את התשלומים גם אם החברה שהפיקה את האג"ח היא בהפסדים. לעתים תשלום החוב למשקיעים מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.

התגובות סגורות

ייעוץ חינם