הר הכסף – המנוע שיסייע לכם לאתר כספים אבודים


הר הכסף המנוע שיסייע לכם לאתר כספים אבודים

בתקופה שבה אנשים מחליפים מקומות עבודה אחת לכמה שנים, הרבה פעמים כספי הפנסיה שהצטברו לזכותם במקומות שונים הולכם לאיבוד. במשרד האוצר מעריכים כי למעלה ממיליארד שקלים שוכבים בקופות הגמל השונות, בחשבונות בנק ישנים ובעוד מקומות ומחכים לבעלים שיגיעו ויפדו אותם.

כדי לסייע לאנשים לאתר את הכספים האבודים פתח משרד האוצר בשנת 2013 אתר ייעודי בשם הר הכסף. האתר מאפשר לאתר חשבונות בלתי פעילים, חשבונות שבמקרים רבים בעליהם שכחו מקיומם.

הר הכסף – כל מה שצריך לדעת

בהר הכסף אפשר למצוא סוגים שונים של כספים וחשבונות אבודים. אם עבדתם בעבר בתור עצמאיים או שכירים, אם רכשתם קופות גמל או ביטוחי חיים, אם סבא וסבתא פתחו עבורכם תכניות חיסכון או הפקידו עבורכם כספים בקופות הגמל, אם אבא ואימא סגרו עבורכם בחשבון בבנק את הכספים שקיבלתם לבר מצווה או לבת מצווה, אם זכיתם בירושה ואתם לא יודעים עליה או לא יודעים איפה לחפש אותה, מהיום בתוך מספר דקות תוכלו לאתר את כל הכספים האבודים.

כל מה שאתם צריכים לעשות זה להקליק בגוגל: "הר הכסף", ותגיעו לאתר של משרד האוצר. החיפוש באתר הוא חינם! אתם צריכים להזדהות באמצעות המספר של תעודת הזהות, תאריך הנפקת התעודה ואמצעי זיהוי נוספים. בשלב השני תידרשו לענות על שתי שאלות זיהוי, הראשונה, האם בשלוש השנים האחרונות הונפק לכם דרכון והשנייה, האם יצאתם מהארץ בשלוש השנים האחרונות. בשלב השלישי תתבקשו להקליד את קוד האבטחה, להסכים לתנאי החיפוש וללחוץ על הכפתור: בצע.

תוצאות החיפוש יעניקו לכם מידע על פיקדונות או חשבונות לא פעילים שזמן הפירעון שלהם עבר או על חשבונות ופיקדונות שזמן הפירעון שלהם עדיין לא הגיע. מנוע החיפוש לא ייתן לכם מידע על סכומי הכסף הנמצאים בכל מקום, אלא רק יצביע על המקומות שבהם יש לכם כסף. אתם תצטרכו לפנות אל כל גוף בנפרד, להזדהות ולבקש מידע על יתרת הכסף העומדת לרשותכם והאם, איך ומתי אתם יכולים למשוך את הכסף.

כדי לאתר כספים של אנשים שנפטרו אתם צריכים להזין במערכת הזיהוי את שם הנפטר, את מספר תעודת הזיהוי שלו ואת התאריך של הנפקת תעודת הזהות שלו. גם כאן, המידע שתקבלו יכלול רק את שם הגוף שבו מופקדים כספי הנפטר, כדי למשוך אותם תידרשו לפנות אל כל גוף בנפרד ולהציג צוואה המעידה כי אתם היורשים החוקיים של הנפטר וצו קיום צוואה.

החיפוש באתר הר הכסף מוגבל לעשרה חיפושים בלבד. ולכן אם הצלחתם לאתר כספים וחשבונות רדומים, מומלץ לייצא את כל המידע לקובץ אקסל מסודר ולשמור אותו במקום בטוח.

אם מצאתם כספים שמועד הפירעון שלהם כבר עבר, תוכלו לפדות אותם. אך שימו לב לכל פיקדון יש תנאים ייחודיים כמו למשל פיקדון שאפשר לפדות רק בגיל פרישה ועוד. אם אתם עונים על התנאים, אתם יכולים למשוך את הכסף וליהנות ממנו כבר כעת.

אם אתם לא יכולים למשוך כעת את הכספים או אולי לא מעוניינים לפדות כעת, אתם יכולים להעביר אותם לחשבונות פעילים, אם הפעולה משתלמת לכם.

כדאי לדעת: בשנים האחרונות ממליץ בנק ישראל לאחד קופות גמל וקרנות פנסיה ולנייד אותן בין הגופים השונים. לאיחוד הקרנות וקופות הגמל יש מספר יתרונות, הניוד מעניק לכם הטבות שונות, מסלולי השקעות אטרקטיביים יותר, הפחתה משמעותית בדמי הניהול החודשיים, כיסוי ביטוחי זול יותר ועוד.

אם מצאתם חשבונות רדומים, קרנות פנסיה וקופות גמל המעניקים לכם תנאים נוחים והטבות, אתם יכולים להשאיר אותם במקומם, אבל אל תשכחו מעת לעת לעקוב אחריהם. ובנוסף, עדכנו את מנהלי החשבונות או הקרנות בפרטים האישיים העדכניים שלכם כדי שהם יוכלו לשלוח אליכם דברי דואר רלוונטיים.

התגובות סגורות

ייעוץ חינם